Staff

Founders:

Fred Grant and Renette Grant

Executive Head:

Andrew Norris

Operational Head of Preparatory:

Ivan Olivier

Junior Primary

Head-JP Phase:

Pre-School Phase Head:

Louisa van der Walt

Lisé Harrison

Computers:

Louisa van der Walt

Art:

Annelie Hinze

Music:

Cindy Merrick

Sport:

Ronietha Kommer

Group 3

Group 4

Nerine Le Roux

Jenna Barton

Group 5 (x2)

Lisé Harrison (Phase Head); Jenny Freese

Grade R:


Margie Taylor; Kirsten Botha

 

Grade 1:

Grade1/2/3 Afrikaans Medium:

Graad 3 Afrikaans Medium

Angela Leigh and Lizette Olivier

Ilse Verburgh

Annelie Hinze

Grade 2:

Tracy Murray and Kim Gauld

Grade 3:

Carol Bleksley and Jeannine Davidson

Senior Preparatory

Phase Head:

Barbara Leslie

Boys Sport:

Shaun Kommer

Girls Sport:

Ronietha Kommer

Afrikaans:

Brenda van der Walt

Computers:

Robotics:

 

Alan Lewis

Art:

Annemarie Beukes

Music:

Karen Coertze

 

 

Remedial:

Angela Cook, Lana Loubser

Grade 4:

Sarah Frost and Shereen Nothnagel

Grade 5:

Julie Mennell and Agnethea Fourie

Grade 6:

Gayle Norris and Barbara Leslie

College

Management Team:

Operational Head: College

Juriana Filmalter

Academic Head College

Janet McGrath

Head of Middle School

Carin Ehlers

Head of Cultural Activities

Susan van den Berg

Head of Sport

Shaun Kommer

House Director:  Bishops

Andrew Meintjies

House Director:  Trogans

Siya Dzingwa

House Director:  Orioles

Belinda Waldapfel

 

 

Teachers:

College Sport

Garth Bishop

PT

Head of English Department

Sue Abbott

English

 

Bronwynn Wessels

English

 

Willem Steenkamp

Vimla Naidu

English

English

 

 

 

 

Sandile Mkhize

English

Head of First Additional Languages Department

Ronelle Raath

Afrikaans

 

Susan van den Berg

Afrikaans

 

Carin Ehlers

Afrikaans & LAC

 

 

 

 

Zelda van den Heever

Afrikaans

 

Lynette Motaung

IsiZulu

Head of Mathematics Department

Siya Dzingwa

Mathematics

 

Jayne Austin

Mathematics

 

Zenda Ebersohn

Mathematics

 

Janet Hyde

Mathematics

 

Bongamusa Cele

Mathematics

 

Karen Kruger

Mathematical Literacy/Mathematics

Head of Science Department

Janet McGrath

Life Sciences

 

Jenine Volker

Natural Science

 

Andrew Meintjes

Physical Science

 

Andia Pienaar

Physical Science/ Life Science

 

Louisa van der Walt

Physical Science

 

 

 

 

Belinda Waldapfel

Life Sciences/ Consumer Studies

HOD: Commercial subjects

Johanita Esterhuyse

Vimla Naidu

Michelle Eliott

Accounting & EMS

Business Studies

Information Technology/Computers/CAT

 

Elsabe Erasmus

Business Studies/Accounting/EMS

HOD: Arts & Culture

Susan van den Berg

Afrikaans & LO.

 

Shannan Brown

Dramatic Arts

 

Lisa Greyvenstein

Visual Art

 

Janet Hyde

Music & Maths

 

Caroline Gina

Jenine Volker

Creative Arts/EMS

Creative Arts

HOD: Geog/HSS/EGD/Technology

Karen Kruger

 

 

Rhoan Abbott

Geog/HSS/Eng

 

Jenine Volker

HSS

 

Deon van den Berg

Technology/LAC/EE

 

Eugene Raath

EGD & Technology

 

Leanne Bishop

Geography & HSS

 

Sandile Mkhize

HSS

Head of Life Orientation Department

Juriana Filmalter

Brittany Watson

 

Subject Administrator/English

 

 

 

Boarding House

Head of Boarding:

House Parent Founders' House:

House Parent Grant House:

Deputy Head Founders' House:

Deputy Head Grant House:

Nurse:

Housekeeper:

Head Chef:

Assistant Chef:

Cleaner Assistant:

 

 

Juriana Filmalter

Ronelle Raath

Rhoan Abbott

Karen Kruger

Garth Bishop

Kerry Mayer

Fiona Kruger

Chris Mthethwa

Thabile Thwala

Zodwa Gumede

 

 

Learnership Students

 

 

Sandile Shandu

Liz-Mari Eybers

Liehan Els

Sinothando Ntaka

Roxanne Schwarz

Gareth Grant

 

Amber Kaplan

Sandile Mkhize

Nasstasja Schutte

Ell-Anne Van Den Berg

Franli Earle

Connor McCann

Darryl van der Merwe

Christiaan Van Zyl

Clark Bishop

 

 

Administration and Support Staff

Bursar:

Julius Truter

Bookkeeper:

Nicola Greenway

Marketing/Admissions:

Caroline Stevens

Human Resources:

Maureen van Loggerenberg

PA to Executive Head:

Sharon Nieuwoudt

Data Capture/EDU Admin:

Jenine Volker

Reception:

Linda Nelson

Photocopying/Stationery:

Molly Chinnappen

Housekeeping/Catering/BE:

Fiona Kruger

Logistics andTransport Manager:

Gavin Keet

Estate Manager:

Leon Terblanche

College Academic secretary:

Candy Wiseman

Prep Academic secretary and Admissions:

PA to Operational Head: College

Francis Prinsloo

Paula Fowler

Last Updated on Tuesday, 16 May 2017 09:54